DOMKI z gliny

W grupach początkujących rozpoczęliśmy cykl zajęć o tematyce historycznej. Będziemy wspólnie przechodzić przez różne epoki i różne rejony świata, przyglądając się temu, jak ludzie budowali domy z tego co mieli pod ręką i próbując odwzorowywać ich działania.

Wizyta pierwsza to Afryka i domy z gliny!

Przedstawiamy ukończone niedawno domki, wzorowane na domach z gliny, które budowane były w Afryce w bardzo daaaawnych czasach.

Podczas pracy dowiedzieliśmy się, że z mokrej gliny nie udaje się zrobić płaskiego dachu i płaskiego nadproża. Naturalną formą jaką przyjmowały więc domy z gliny były spiczaste, raczej czubate kopułki, trochę zbliżone kształtem do jajka!

Tak prezentują się pierwsze próby:

Własnoręcznie sprawdziliśmy co to za materiał. Czy łatwo z niego wybudować konstrukcję? Udało nam się trochę ubrudzić 😊
Ocenialiśmy, czy takie budowanie z gliny jest dość łatwe czy raczej stanowi większe wyzwanie. Z naszych obserwacji wynika, że najtrudniejszy jest właśnie dach! Ciężka glina zapadała się do wnętrza domku. Trzeba było sprawnie szukać sprytnych metod i rozwiązań, aby przykrycie stabilnie się trzymało.

Tak domki prezentowały się przed wypaleniem w piecu:

Dodatkowo, nasze domki stały się lampionami na świeczkę! Można postawić je wieczorem w pokoju, wtedy będą pięknie prezentować się w ciepłym świetle przenikającym od wewnątrz przez otwory.

GRATULUJEMY
prowadzące Kółko Architektoniczne.