Warsztat 4 – fontanna

Serdecznie zapraszamy na relację z czwartych warsztatów z cyklu „Chcieć to móc”! Podczas warsztatów wraz z młodzieżą z domów dziecka poznajemy tajniki pracy architekta oraz wielu zawodów z nim związanych. Co projektowaliśmy tym razem?

Zabawy z wodą, czyli…budujemy prawdziwą fontannę!

Tematem czwartych warsztatów była budowa prawdziwej fontanny wodnej na świeżym powietrzu! Dzięki warsztatom mieliśmy możliwość poznać kolejny zawód związany z dziedziną architektury – dokładniej fach hydraulika. Nasze zajęcia odbyły się w Służewskim Domu Kultury, a efekty naszych działań można dziś podziwiać z każdą wizytą w tym miejscu  W warsztatach uczestniczyła młodzież z Domu Dziecka OWDIR oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowo-Integracyjnej Dom Jana Pawła II w Piastowie.

Aby zbudować zaprojektowaną wcześniej fontannę musieliśmy podzielić się na 4 zespoły. Pierwsza grupa zajmowała się kopaniem dołu na zbiornik wodny, z którego pompa pobierała wodę do obiegu. Drugi zespół miał za zadanie zamontować pompę, która transportowała wodę ze zbiornika do górnej partii fontanny. Dwa kolejne zespoły miały zająć się budową samego układu rur kanalizacyjnych – ich zadaniem było takie połączenie różnego rodzaju rur, żeby woda wróciła bezpiecznie do zbiornika  Musimy przyznać, że stanęło przed nami nie lada wyzwanie!

Same początki okazały się trudne…Nieprzyjazny grunt do kopania dał nam popalić i w końcu w pracę musiały zaangażować się wszystkie zespoły. Ale…nie tylko dzieci pomagały! Wszyscy zaangażowali się w pomoc i  kopaliśmy wspólnie, aby najcięższą część pracy mieć już za sobą. W końcu się udało! Następnie przeszliśmy do wymyślania konstrukcji z rur kanalizacyjnych. Trzeba było pogłówkować, ponieważ wszystkie ciągi musiały się ze sobą łączyć i wspólnie doprowadzać wodę z powrotem do zbiornika w ziemi. Równocześnie zajmowaliśmy się montażem pompy. Na koniec czekał nas najważniejszy etap – test!  Dopiero miało się okazać czy wszystko zostało dobrze zrobione i czy woda zatacza koło. Chyba nie musimy pisać, jak wielka była nasza radość gdy zobaczyliśmy jak nasza fontanna NAPRAWDĘ DZIAŁA!!!

Zobaczcie sami, jak wyglądała nasza praca od początku do końca 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych warsztatów na dzielną i piękną pracę od początku do końca! Dziękujemy również ich dzielnym opiekunom za pomoc i zaangażowanie we wspólny projekt. Lista osób, dzięki którym odbyły się te warsztaty jest długa. Dziękujemy najfajniejszym osobom i firmom na świecie, które nas wsparły:

 1. Panu Czarkowi Machnio za nieocenioną pomoc przy współprowadzeniu warsztatów i dbaniu o poprawny ich przebieg oraz super pomysły!
 2. Panu Maćkowi Maszewskiemu i Maćkowi Wir-Konasowi, którzy zupełnie charytatywnie pomagali nam w organizacji tych zajęć.
 3. Panu Markowi Sobolewskiemu oraz Centrum Łowicka za pomoc w organizacji warsztatów
 4. Służewskiemu Domu Kultury oraz Pani dyrektor Ewie Willmann – za udostępnienie nam przestrzeni do pracy oraz organizację warsztatów.
 5. Panu Jerzemu Kozłowskiemu i firmie TWÓR Projektowanie i Doradztwo inżynieryjne za pomoc planowaniu organizacyjnym pracy, rzeczowe doradztwo i dobrą atmosferę współpracy!
 6. Panu Marcinowi Ledzińskiemu oraz firmie Bims Plus 24 za ogromne zaangażowanie w poszukiwaniu odpowiednich partnerów oraz nawiązywanie kontaktów!
 7. Firmie Magnaplast Sp. z.o.o. za wspaniałe rury kanalizacyjne, dzięki którym mogliśmy stworzyć naszą imponująca konstrukcję! A także za sprawną i pomyślą współpracę 
 8. Panu Grzegorzowi Palimonce oraz firmie AMG Systemy Instalacyjne Sp. z.o.o. za dostarczenie obejm kanalizacyjnych do naszych rur koniecznych do budowy tej instalacji!
 9. Firmie Wilo, a w szczególności Działowi Marketingu, za podarowanie nam pompy – jednej z najważniejszych części do budowy naszej fontanny! Bardzo dziękujemy raz jeszcze za pomoc.
 10. Panu Stanisławowi Staroszowi oraz firmie Instal-Bud w Warszawie, za montaż konstrukcji nośnej – stalowych rur, na których mogła powstać nasza prawdziwa fontanna. Dziękujemy!
 11. Firmie Centrum Kamieni Ogrodowych w Piasecznie, za wspaniałe kamienie, które ozdobiły nasz chodnik wokół fontanny oraz za okazaną nam pomoc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *