Projekt „Chcieć to móc” – idea

Projekt „Chcieć to móc” to cykl dziesięciu warsztatów prowadzonych dla grupy młodzieży z Domu Dziecka OWDIR. Zapraszamy do zapoznania się z ideą i przebiegiem poszczególnych etapów naszego wyjątkowego projektu!

IDEA WARSZTATÓW: SPRAWDŹ, CZY CHCESZ BYĆ ARCHITEKTEM!

UCZESTNICY: Uczniowie gimnazjum, licealiści, młodzież w wieku 12-15 lat.

CELE: Głównym celem warsztatów jest ułatwienie młodzieży poznania własnych uzdolnień i predyspozycji. Mamy nadzieję, że nasz projekt zainspiruje uczestników do zastanowienia się nad wyborem własnej drogi zawodowej oraz pomoże w wyborze dalszej ścieżki edukacji. Dodatkowo, na zajęciach uczestnicy rozwiną umiejętność pracy w zespole i uświadomią sobie znaczenie współpracy przy osiąganiu wspólnego celu. Zależy nam przede wszystkim na działaniu zgodnie z zasadą „chcieć to móc” i udowadnianiu, że naszą własną, ciężką pracą jesteśmy w stanie osiągnąć nasze cele i marzenia. Pragniemy pokazywać dzieciom i młodzieży, że aby coś mieć nie zawsze trzeba to kupić, ponieważ dzięki naszej głowie i pracy rąk jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele, wystarczy chcieć!

Drugim celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na znaczenie roli architektury w tworzeniu obrazu miasta i najbliższego otoczenia. Podczas warsztatów podejmowane będą także różne zagadnienia związane z architekturą: projektowanie wnętrz, budownictwo, geodezja, planowanie przestrzenne, dizajn, etc. Chcemy zaprezentować młodzieży jak najwięcej zawodów i działalności związanych z architekturą oraz szeroko pojętym budownictwem. W związku z tym, przedstawimy, na czym polega praca architekta, konstruktora, wykonawcy budowlanego, instalatora, geodety oraz innych zawodów związanych z powstawaniem budynków oraz miasta.  Zajmiemy się zadaniami, którymi oni sami zajmują się w swojej codziennej pracy i sprawdzimy, czy któryś z tych zawodów nie przypadnie uczestnikom zajęć do serca. Warsztaty będą prowadzone przez architektów, architektów wnętrz, konstruktorów, wykonawców budowlanych oraz przez gościnnie  zaproszonych specjalistów z pokrewnych branż.

PROJEKTY: W ramach naszego cyklu uczestnicy będą projektować meble, wnętrza, mieszkania, budynki, ogrody, tereny zielone oraz spróbują swoich sił w urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Młodzież będzie wykonywać makiety, malować, ale również budować i konstruować używając prawdziwych materiałów budowlanych. Mamy nadzieję, że to pomoże stwierdzić czy bliżej im do Architektury czy do ASP, a może do pracy na placu budowy?

Warsztaty oparte są o metodę pracy od pomysłu do realizacji. Młodzież będzie samodzielnie projektować, rozwiązywać problemy techniczne, które napotka na drodze a potem będzie realizować swój projekt w naturze. Każde warsztaty to rodzaj ćwiczenia projektowego zakończonego realizacją.

LOKALIZACJA: Spotkania odbywać się będą zarówno w domach kultury: Centrum Łowicka oraz Służewiecki Dom Kultury, jak i w pracowniach związanych z prezentowaną na danym spotkaniu branżą, np. w pracowni architektonicznej, w stolarni, w pracowni ceramicznej itp. Poprzez pracę w różnych miejscach, uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z ciekawymi miejscami w Warszawie oraz poczuć klimat prezentowanego zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *