DOMY Z BALI

Na zajęciach znów przenieśliśmy się do dawnej Polski, jednak tym razem trochę współcześniejszej – budowaliśmy wspólnie domki z bali drewnianych!

Drewniane domy są niezwykle urokliwe i mają zawsze ciekawą estetykę, która jest wynikiem konkretnego rodzaju konstrukcji. Przed budową zapoznaliśmy się więc z zasadami wiązań bali, która sprawia, że całość budynku jest stabilna, szczelna i wytrzymała na niesprzyjające siły i obciążenia.

Następnie przyszła pora na zapoznanie się z konstrukcją więźby dachowej, która umożliwiła nam wybudowanie dwuspadowych, silnych pokryć na szczycie domków.


Dowiedzieliśmy się czym jest i na czym polega konstrukcja
wieńcowa – czyli budowanie ścian z poziomo ułożonych wieńców (z belek drewnianych), które łączone są w narożnikach  w specjalny sposób – bez użycia gwoździ!

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że trudno bez dodatkowych stalowych elementów stworzyć wystarczająco sztywną konstrukcję drewnianą. Jak się jednak okazuje konstrukcje wieńcowe są niezwykle mocne i wytrzymałe.

Kolejnym nowym pojęciem, które pojawiło się na zajęciach był tzw. jaskółczy ogon.  W budownictwie oznacza on specyficzne połączenie drewnianych elementów – końcówkę pierwszego przycinamy do kształtu trapezu, przypominającego ogon ptaka, a w drugim elemencie wykonujemy nacięcie odpowiadające.

Budowanie domków było czasochłonne ale przyjemne, a fajne efekty satysfakcjonują na długo 😊

Zapraszamy do oglądania końcowych prac!