Meble z kartonu

Czy tektura jest w stanie posłużyć za materiał do budowy… mebli?

Na zajęciach grupy zaawansowanej rozpoczęliśmy cykl „człowiek i jego potrzeby”. Naszym pierwszym wyzwaniem było zaprojektowanie krzeseł, które będą dopasowane do każdego z naszych uczestników.

Zbadaliśmy właściwości tektury, dzięki której mogliśmy wykonać wygodne, składane krzesła, które będą na tyle wytrzymałe aby unieść każdego! A to wszystko dzięki odpowiedniej konstrukcji mebli, która musiała być wcześniej precyzyjnie przemyślana.

Zaczęliśmy od pomysłów – jak moje krzesło będzie wyglądać? Jak sprawić, by było stabilne i utrzymało ciężar ludzkiego ciała? Jak będzie się składać? Na samym początku wykonywaliśmy szkice koncepcyjne oraz tworzyliśmy malutkie wstępne modele.

Kiedy małe modele już powstały, zabraliśmy się do dobierania odpowiednich wymiarów. Zmierzyliśmy jakiej wysokości powinno być dane krzesło, w zależności od wysokości jego użytkownika. Mając gotowe wymiary, przeszliśmy do tworzenia modeli w skali 1:2.

Na tym etapie uczestnicy kółka napotkali najwięcej trudności – okazało się, że w modelach należy wprowadzić wiele poprawek. Jednak ostatecznie udało się wymyślić je wszystkie tak, aby krzesła były praktyczne.

Kiedy wszystko było gotowe, nadszedł czas na tworzenie krzeseł o docelowych wymiarach.

Liczne pomiary, poprawki i nacięcia kartonów nożykami wymagały dużej determinacji. Rezultaty pracy przyniosły jednak ogrom satysfakcji – każdy model był unikatowy i spełniał swoją rolę!