Serdecznie zapraszamy na relację z inauguracji wyjątkowego projektu – cyklu warsztatów pt. „Chieć to móc”! Nasz cykl obejmuje 10 warsztatów, z których każdy poświęcony jest innej tematyce związanej z architekturą i dziedzinom jej pokrewnym. Uczestnikami cyklu są wyjątkowi goście – młodzież z Domu Dziecka OWDIR na warszawskim Kole, którzy udowodniają że chcieć naprawdę znaczy móc
Czym zajmujemy się podczas trwania projektu?
W ramach naszego cyklu warsztatowego pragniemy zaprezentować młodzieży jak najwięcej zawodów i działalności związanych z architekturą oraz szeroko pojętym budownictwem. Uczestnicy projektują meble, wnętrza, mieszkania, budynki, ogrody, tereny zielone oraz próbują swoich sił w urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Mamy nadzieję, że to pomoże stwierdzić czy bliżej im do Architektury czy do ASP, a może do pracy na placu budowy? Dzięki zaproszonym specjalistom z danej branży uczestnicy mogą zrozumieć tajniki ich codziennej pracy i choć na chwilę spróbować swoich sił w danym zawodzie. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opisem projektu.
Pierwsze warsztaty, czyli zrób swoją własną lampkę!
Tematem pierwszych warsztatów było projektowanie lamp i związany z tym fach prawdziwego elektryka. Na zajęciach towarzyszył nam elektryk i konstruktor, którzy wyjaśnili nie tylko jak zbudowana jest każda lampa, ale przede wszystkim – jak obcować z prądem. Uczestnicy dowiedzieli się jak powstaje prąd, nauczyli się co wolno a czego nie można robić w kontakcie z prądem, poznali zadania, jakim musi sprostać Pan Elektryk w swojej codziennej pracy. Po wykładzie pełnym ciekawych doświadczeń przeszliśmy do krótkiej inspiracyjnej części poświęconej modelom lampek i lamp! Każdy uczestnik miał szansę zaprojektować swoją wymarzoną lampę i rozplanować pracę. Zabraliśmy się do dzieła!
Przyznajemy, że efekty przerosły nasze oczekiwania! Każdy wykonał naprawdę świetną lampkę – solidną, porządną, a do tego jedyną w swoim rodzaju. W zależności od potrzeb dzieci powstały różnego rodzaju lampy – mniejsze biurkowe, wiszące czy duże i masywne lampy stojące do postawienia przy łóżku. Do budowy użyliśmy różnych materiałów, chcąc pokazać młodzieży, że super lampę da się zbudować zarówno z bambusowych pali, jak i kartki papieru. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.
Nasze warsztaty nie odbyły by się, gdyby nie pomóc kilku, kilkunastu wspaniałych osób, których nie sposób wymienić wszystkim! Z tego miejsca serdecznie chcemy podziękować przede wszystkim:
- Uczestnikom naszych warsztatów, czyli grupie młodzieży z Domu Dziecka OWDIR oraz ich opiekunom – za bardzo ładną pracę i ciekawe projekty!
- Panu Czarkowi, Panu Bogdanowi, Panu Radkowi i Panu Łukaszowi za cieżką pracę podczas zajęć i pomoc, bez której lampki by nie powstały!
- Pani Dorocie Gaździe z firmy Luxdom za bezinteresowne podarowanie nam materiałów do przebiegu tych zajęć! Dzięki Państwa pięknym stelażom i abażurom uczestnicy mieli na czym pracować i co projektować!
- Pani Agnieszce Chrzanowskiej z Fundacji Mamy dzieci, która wspiera wychowanków oraz byłych wychowanków domów dziecka. Serdecznie dziękujemy za dostarczenie nam sprzętu elektrycznego!
- Dziękujemy też Panu Wojciechowi Serafińskiemu z Import-Eksport Sklep Pod Bambusami na ul. Narbutta za cudowne bambusy, które ozdobiły część projektowych lampek.
Zapraszamy na fotorelację! Śledźcie nas uważnie, kolejna część projektu już 14 maja!