Projekt “Dlaczego?” – idea

Warsztaty pt. „Dlaczego?” powstały jako kontynuacja wcześniejszego projektu pt. „Chcieć, to móc?”. Odpowiadając na zainteresowanie ze strony wychowanków domów dziecka – uczestników poprzedniego projektu – postanowiliśmy stworzyć nowe warsztaty , tym razem bezterminowo (no chodzi o to, że nie są zamkniętą całością, tylko mają trwać, dopóki będzie na nie zapotrzebowanie).

Chcieliśmy chociaż spróbować nieco wypełnić lukę, która wynika ze specyfiki dorastania dzieci w domach dziecka. Brak stałego, bezpiecznego kontaktu z dorosłym, który w codziennych sytuacjach życiowych objaśnia dziecku świat i zasady jakie nim rządzą, powoduje, że dzieci o wielu rzeczach nie wiedzą, a to nie buduje ich poczucia własnej wartości. Postanowiliśmy zatem, że na każdym spotkaniu odpowiemy sobie na inne pytanie „Dlaczego….?”, np. „Dlaczego drożdże rosną?” albo „Dlaczego się śmiejemy?”, odkrywając w ten sposób, wspólnie z dziećmi, jak działa nasz świat.

W ten właśnie sposób poznajemy procesy zachodzące wokół nas i odkrywamy dlaczego coś robimy tak a nie inaczej. Dlaczego świat jest taki jaki jest. Przy okazji robimy wspólnie fajne rzeczy np. mydła, peryskopy albo pizzę (bardzo smaczną). Pizzę zjedliśmy ale inne przedmioty wykonane na zajęciach stają się własnością dzieci i mogą je zabrać ze sobą, podzielić z bliskimi im osobami lub cieszyć się nimi w swoich pokojach. Oprócz fajnej zabawy zyskujemy świadomość i wiedzę, która podnosi nasze poczucie własnej wartości i pozwala lepiej się odnajdywać w codziennym życiu.

Dużą radość sprawia nam kiedy widzimy zadowolenie w oczach dzieci i pojawiające się w nich poczucie dumy z tego, że coś stworzyły, dowiedziały się czego i coś umieją. Na niektóre warsztaty zapraszamy „gościa specjalnego”, który pełni rolę eksperta i tłumaczy nam zjawiska, na których sami się nie znamy np. na pytanie „Dlaczego warto tańczyć?” odpowiadał  tancerz, aktor oraz instruktor tańca breakdance Paweł Marczuk. Wizyta na zajęciach takiego gościa, to szansa na poznanie ciekawych ludzi, poznania ich historii życia oraz  zaczerpnięcie wiedzy na dany temat od fachowca. Jest to również szansa na zastanowienie się co może być nasza pasją, przyszłym sposobem na życie, do czego mamy talent a w czym raczej się nie sprawdzimy. To bardzo cenna wiedza! J

Warsztaty są przeznaczone dla wychowanków domów dziecka w wieku 8-12 lat. W całości są finansowane ze środków własnych domu kultury Centrum Łowicka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *