Piknik – Niemcy

W niedzielę 22 maja 2016 r., w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie w ramach Pikniku Literackiego dla dzieci pt. „Kto się boi braci Grimm?”, poświęconego kulturze i tradycjom niemieckim, mieliśmy niebywałą przyjemność poprowadzenia warsztatu architektonicznego. Na dziedzińcu Muzeum Literatury, pośród innych wspaniałych wydarzeń  Poznawaliśmy mur pruski! I Budowaliśmy zabytkową niemiecką wioskę.

Na ten warsztat przygotowaliśmy wcześniej dużą makietę wymyślonej tradycyjnej wioski niemieckiej, zbudowanej u podnóża istniejącego w niemieckiej Bawarii zamku Neuschwanstein). Mieliśmy też inne pomocne modele wyjaśniające czym była tradycyjna konstrukcja muru pruskiego.

Na ich podstawie każdy miał okazję zaprojektować swój własny domek szkieletowy, ustalić jego rozmiar i kształt, ilość i rodzaj lukarn, wykuszy, położenia okien i drzwi, rodzaju dachu i komina.

Wykusze i lukarny stanowiły nie lada wyzwanie. Były dla większości dzieci czymś nieznanym ale okazało się, że to dzięki nim właśnie, projektowane domki nabierają niepowtarzalnego uroku i wdzięku. Należało się z nimi koniecznie zaprzyjaźnić, chociaż były takie malutkie i trudne do sklejenia.

Domki rosły w oczach i pod koniec warsztatów mieliśmy nie tylko wioskę niemiecką ale ogromne miasto. Nie postało ono jednak zbyt długo obok zamku Neuschwanstein, bo każdy młody budowniczy, dumny ze swojego dzieła wziął je pod pachę i zabrał ze sobą do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *